SGK Tıbbi Malzemede Kâğıt Dönemini Bitirdi

0
222

SGK’nın kağıt reçete ve rapor döneminin bittiğini açıklamasının ardından eczacılar, “Elektrik ve internet arızası halinde ne olacak” sorusunu yöneltti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), artık tıbbi malzemelerde kağıt rapor ve reçete döneminin bittiğini, doktorlar tarafından yazılması halinde ödenmeyeceğini açıkladı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan ise “İnternet, elektrik arıza, alt yapı eksikliği ve bakımı gibi teknik sorunlar veya Medula sisteminde yaşanan teknik sorunlar nedeni ile hala kağıt rapor düzenlemek zorunda kalan hekimlerimiz ne yapacak?” diye sordu. Saydan, tıbbi malzeme raporu çıkarma yetkisinde olanlar uzman hekimler olduğunu ve ülkemizde 100 bin kişiye düşen uzman hekim sayısının 99 olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İşin en sıkıntılı tarafı bu uzman doktorların Yüzde 80’i, 30 büyükşehirde görev yapıyor. Hastaların tıbbi malzemelerini vermeyin, verirseniz ödenmeyecektir’ denilmesi öncelikle vatandaşı, sonra da hastasının malzemesini karşılayan eczacıları mağdur ediyor. Ülkemizin şartları göz önünde bulundurularak, uygulamaların hizmet veren ile hizmeti alanlara zorluk, mağduriyet yaşatmaması gerekiyor.” (Hürriyet / Meltem Özgenç)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here